מותק, חדר השינה התרחב
אתם אמנם נהנים מהאינטימיות, אבל למה להצטופף בחלל מצומצם כשיש בבית כל כך הרבה חדרים לא מנוצלים?
עומרי אהרון*
פורסם: 10:30, 30/04/2014

במשך שנים הסתפקתם בחדר שינה קטן יחסית, עם או בלי חדר רחצה צמוד, מצויד ברהיטים צנועים -מיטה, שתי שידות, שולחן טואלט וארון – שהתאימו לכם כזוג צעיר. עם השנים אתם מוצאים את עצמכם מצטופפים באותו החלל, כשחללים אחרים בבית – חדרי הילדים – התרוקנו. השינוי המתבקש הוא הגדלת החדר והתאמתו לצרכים החדשים שלכם.

מקצה שיפורים בחדר השינה
ההיבט הראשון שבו יש לטפל בהתאמת חדר השינה לזוג מבוגר הוא גודל החלל, שאותו אפשר להרחיב על חשבון חדרים אחרים בבית שכבר אין בהם שימוש. השטח הנוסף מאפשר להפוך את חדר השינה מחדר שינה סטנדרטי, ליחידת הורים מרווחת הכוללת גם חדר ארונות וחדר רחצה פרטי ומותאם.

הרחבת כניסות ומעברים
המרחב החדש צריך לאפשר מעברים נוחים ורחבים בין המיטה לקירות, בין הרהיטים למיטה וכן בקרבת הארון. תכנון נכון של המעברים והמרחב, יאפשר מעברים חלקים למניעת חבלות ונפילות העלולות להיגרם כתוצאה מהתקלות ברהיטים. תכנון נבון ומתחשב יאפשר בעתיד התנהלות נוחה גם עם ציוד עזר, במידה ויהיה בכך צורך. יש לתכנן גם את דלת הכניסה לחדר ודלת היציאה ממנו למרפסת, אם יש כזו, או למעבר לחדר הרחצה ולהתאים את רוחבה לשינוי המתוכנן.

יצירת שטחי אחסון
אחד השינויים הגדולים והמשמעותיים בתוך יחידת ההורים הוא תכנון שטחי האחסון. ביטול ארון קיר ויצירת חדר ארונות נפרד יפנה מקום בחלל השינה עצמו ויאפשר גישה נוחה לבגדים ולחפצים. גם בתכנון חדר ארונות יש להקפיד על מרחב תנועה. חשוב שסידור המדפים והפריטים בו יאפשר לדברים הנמצאים בשימוש יומיומי להתמקם בגובה נוח, שלא מחייב טיפוס או התכופפות והפריטים שאינם בשימוש יומיומי ימוקמו במדפים הגבוהים או הנמוכים. קיים היום בשוק מגוון רחב של פתרונות פרזול המקלים על הנגישות גם מהמקומות הגבוהים, כדוגמת מוטות להורדת בגדים תלויים, מדפים מסתובבים ועוד. אם לא בוחרים באופציה של חדר ארונות, מומלץ שהארון בחדר השינה יהיה בעל דלתות הזזה, שלא יפריעו למרחב בזמן הפתיחה.

תכנון הריהוט ועיצוב פנים
גם כשמתכננים את הרהיטים בחדר צריך להתחשב במגבלות שעלול להציב הגיל. גובה המיטה והמזרן יחד צריך להיות 40 -45 ס”מ, כדי לאפשר ישיבה וקימה נוחים וללא מאמץ. המזרן צריך להיות קשה במידה מספקת, על מנת שלא ייווצר שקע בעת הישיבה או השכיבה ויקשה על הקימה. את השידות מומלץ למקם צמוד למיטה, ללא רווח על מנת למנוע נפילת דברים שיאלצו התכופפות ומאמץ להרימם.

תאורה
התאורה ביחידת השינה צריכה להתחלק לתאורה ראשית ולתאורה משנית. מטרת התאורה הראשית היא להאיר את החדר בצורה מספקת, אך חמה ולא מסנוורת. מטרת התאורה המשנית היא לאפשר תנועה במרחב בשעות השינה בלי להפריע לבן הזוג. התאורה המשנית יכולה לבוא לידי ביטוי כספוט, כמנורת קיר, מנורת שידה וכדו’.

*עומרי אהרון הוא מעצב פנים ואדריכל אישי

ליצירת קשר – 072-330-1435