כמה עולה לבנות בית פרטי?

יותר ויותר אנשים בשנים האחרונות בוחרים לבנות לעצמם בית פרטי, במקום לרכוש דירה קיימת או בית קיים. בניית בית פרטי מאפשרת לכל אחד לתכנן בדיוק את הבית שהוא חולם עליו, בהתאמה מדויקת לצרכים שלו, לטעם האישי שלו וכן הלאה. עלויות בניית בית פרטי אינן בהכרח זולות יותר מאשר רכישה של בית, כלומר במרבית המקרים לא מדובר בחיסכון כלכלי. אך היתרונות של בנייה כזו הם עצומים – הבונה יכול לבחור את כל חומרי הגלם, לדאוג בעצמו לבנייה איכותית, לפיקוח מתאים, לעיצוב שמתאים בדיוק לטעם שלו, וכן הלאה.

עלויות עקיפות לבניית בית פרטי

כאמור, בניית בית פרטי אינה תהליך זול. העלויות אשר נדרשות על מנת לבנות בית פרטי מתחלקות למספר נושאים. רכישת השטח, כמובן, דורשת מחיר בפני עצמו, ולאחר מכן לעיתים קרובות יש צורך בתשלומים שונים על מנת לקבל את ההיתרים הנדרשים עבור הבנייה. חשוב לזכור להוסיף לתקציב הבנייה גם עלויות של ייעוץ עם אנשי מקצוע, ליווי של עורך דין במהלך הבנייה, ועלויות נלוות נוספות – כל זאת מעבר לעלויות הבנייה עצמה. לרוב, בניית בית פרטי מסתכמת בעלות של כמיליון וחצי ₪ – כמובן, עם אפשרויות סטייה לכל צד.

עלויות הבנייה

עלויות הבנייה עצמה הן, כמובן, החלק המרכזי של המחיר הנדרש לבניית בית פרטי. לרוב יש צורך בשני סוגים של קבלנים לבניית בית פרטי. הראשון הוא קבלן שלד, והוא אחראי על יסודות המבנה ועל השלד שלו. העלות של העסקת קבלן שלד נעה סביב מחיר של 2500 ₪ למ”ר ויכול להשתנות בהתאם למורכבות העבודה. בנוסף, יש צורך בקבלן מפתח. קבלן מפתח הוא קבלן ראשי, אשר מנהל את כל תהליך הבנייה, ומעסיק תחתיו את שאר העובדים הנדרשים לעבודות הבנייה, החל בקבלני משנה ועד לאינסטלטורים וחשמלאים. טווח המחירים לתשלום לקבלן מפתח נע בין 4000 ₪ ל-5000 ₪ למ”ר בהתאם למפרט שנבחר. חשוב לדעת, שתמיד כדאי לתכנן בתקציב הבנייה כ-20% תוספת על העלויות המצופות, למקרים של תקלות, הוספות לא צפויות, תשלומים שנשכחו בתכנון המקורי, ולמקרים אחרים אשר עלולים להתרחש.