איך מתאימים דירת מגורים גדולה, ששימשה משפחה עם ילדים, לצרכים המשתנים של זוג מבוגר?
עומרי אהרון*
פורסם: 11:30, 30/03/2014

משפחות רבות מצליחות להגיע במהלך החיים לדירה מרווחת, שבה לכל ילד חדר משלו והחללים המשותפים משרתים את הצרכים של כל בני הבית. אך עם השנים משתנה הרכב המשפחה. הילדים עוזבים את הבית והזוג נשאר לבד, לרוב בדירה עם מספר גדול של חדרים. גם הצרכים הפיזיים משתנים ומה שבעבר היה פשוט, כגון טיפוס במדרגות, דורש מאמץ רב יותר. לכך מתווספת גם המחשבה על העתיד במישור הבריאותי וכל אלה מחזקים את הצורך לשנות את סביבת המגורים.

נשארים בבית
יש זוגות מבוגרים שמחליטים להחליף את הדירה ולמצוא פתרון מגורים ההולם יותר את צורכיהם הנוכחיים. אולם הרוב מעדיפים להישאר בדירה הוותיקה ו בשכונה המוכרת. ההחלטה לא לעבור נובעת בדרך כלל ממקום מנטלי ורגשי, אך גם שיקולי נוחות ושיקולים כלכליים לוקחים בה חלק. הפתרון במקרה זה הוא לשפץ את הדירה בה הם מתגוררים ולהתאים אותה לאורח החיים החדש שהם מנהלים ולמה שצפוי בעתיד.

מרחב שונה
בשיפוץ דירה בעבור זוג מבוגר, השינוי העיקרי שאותו יש להביא בחשבון הוא נוחות ומרחב התנועה. אמנם הילדים עזבו ולא זקוקים יותר לחדרים משלהם, אך יש להתחשב בכך שהמשפחה כולה מתרחבת, וכשהיא מתכנסת ביחד, צריך להבטיח שיהיה מקום לכולם: הפתרון המתבקש הוא צמצום מספר החדרים לטובת הרחבת החלל הציבורי וחדר השינה הזוגי.

מחמישה לארבעה
דוגמה לכך היא דירה בבית מגורים ברמת השרון ששימשה משפחה – זוג עם שני ילדים שעזבו את הבית. הדירה, שמשתרעת על פי 130 מ”ר, כללה במקור 5 חדרים (סלון ו-3 חדרי שינה). בשרטוטים המדגימים כיצד נראתה הדירה לפני השיפוץ ואחריו לפני ואחרי אפשר לראות כיצד הותאם החלל לצרכים החדשים. הזוג החליט לבטל חדר אחד ושטחו חולק בין החלל המרכזי (סלון) לבין יחידת ההורים שהוגדלה אף היא. החלל המרכזי הורחב והוגדל מ- 5.90 מטר ל- 7.20 מטר והמעברים בין החלל הציבורי לחדרים הורחבו כדי לאפשר נגישות קלה וזורמת. חדר ההורים שהורחב גם על חשבון אחד מחדרי הילדים כולל עתה חדר ארונות וחדר רחצה שהותאמו מחדש לצרכי הזוג (מקלחת במקום אמבטיה, שטחי אחסון נוחים). בית השימוש לאורחים בוטל למען מעבר חופשי יותר בין החדרים.

*עומרי אהרון הוא מעצב פנים ואדריכל אישי
ליצירת קשר – 072-330-1435